TÁMOP-5.3.3-11/2-2011-0016
,,BELÉP(Ő)" Utcán élő hajléktalanok társadalmi integrációja
2012. június 1-től indította az Egyensúly AE Egyesület és a Békéscsabai Kistérségi Életfa Szociális Szolgáltató Központ a projektet. Munkánk során látva, tapasztalva a Békéscsabán élő és tartózkodó hajléktalanok nagy számát és helyzetét, határoztuk el, hogy ezen célcsoport számára, helyzetének javítása érdekében a kiírt projektre benyújtjuk pályázatunkat. A projekt benyújtásához elengedhetetlen volt egy alapos szükséglet felmérés, melynek fontos részét képezte a pályázó intézmények szociális munkásai által a kliensek felkeresése és a személyes megkeresés során kérdőív kitöltése. A szükségletfelmérés alapozta meg a projekt tartalmi elemiet, melyet követően a projekt benyújtásra került. 2012. év elején kaptuk meg az értesítést, hogy az Egyensúly AE Egyesület mint főpályázó és intézményünk a konzurciumi partnere összesen 48.001.568 forintot nyert a projekt megvalósítására.
A Társadalmi Megújulás Operatív Program keretében a hajléktalan emberek társadalmi reintegrációját segítő programunk a civil és a közszféra összefogásán keresztül valósult meg. A projekt az önálló életvitel elősegítése célt tűzte ki. A projekt mozgatórugója, hogy a célcsoportba került egyéneket - kik a munka világától és az önálló lakhatástól több éve távolmaradtak - segítsük a foglalkoztatási és lakhatási aktivitásukban, melynek elérése érdekében több féle szolgáltatási elemet építettünk be a projektünkbe.
A projektünk megvalósítási időtartama 2012. június 1. - 2014. május 31. közötti időszak, összesen 24 hónap, melyből 18 hónap (3 x 6) az ,,aktív" időszak, a +6 hónap pedig az utánkövetés szakaszasz.
A háromszor 6 hónap aktív időszak 2012. június 1. és november 30. , 2012. december 1. és 2013. május 31., valamint 2013. június 1. és november 30. közötti időintervallumokban zajlott. Az aktív időszakok első hónapjaiban a toborzás, szűrés és a diagnózis elkészítése volt kiemelet feladatunk. A diagnózisok elkészítéséhez pszichiáter és pszichológus igénybevételére sor került, mert ebben a komplex felismerési szakaszban nagyon fontos volt alapos képet kapni a kliens egészségi állapotáról, függőségének helyzetéről, kulcsképességeiről, elképzeléseiről, szociális helyzetéről, erőforrásairól és motivációjáról, hogy sor kerüljön összesen 30 fő kiválasztására és a programba történő bevonására. A kiválasztásokat követően a három szakaszban 30 belépő személy számára elkészültek az egyéni fejlesztési tervek- melynek kiindulópontjai a már előzőleg elkészített diagnózisok voltak. Az egyéni fejlesztési tervek a szükségletek alapán tartalmazták azokat a program elemeket, amelyeket az egyén helyzete megkívánt.
A „Belép(ő)” című program keretében 30 fő hajléktalan személyt vonunk be, akikkel megállapodást kötünk, és egyéni fejlesztési tervet dolgozunk ki, minimum 6 hónapos időtartamra.
-
terveink szerint 24 fő célcsoport tag szerez tanúsítványt, valamely képzési komponensünkön, melyen 2.000.- Ft/képzési nap támogatást, útiköltség térítést, valamint egyszeri meleg étkezést kap.
-
15 fő részére fogunk önálló lakhatási támogatást nyújtani.
-
Legalább 5 együttműködési szándéknyilatkozatot kötünk civil szervezetekkel, szociális intézményekkel a program ideje alatt, mely az együttműködés erősítését és a fejlesztési célok összehangolását célozza.
-
30 fő vesz részt szociális önkéntességre felkészítő programon, műhelyfoglalkozáson; indoka, hogy a vizsgálatunkba bekerült személyek nagyobb része azt nyilatkozta, hogy szeretne valamilyen munkát, vagy önkéntes tevékenységet végezni.
A program során az alábbi akkreditált képzéseket tudjuk biztosítani a résztvevőknek:
Állapotjavító és pszichés zavarokat korrigáló tréning;
Személyiség, kommunikációt fejlesztő tréning;
Tanulástechnikát segítő elméleti készséget facilitáló tréning;
Álláskeresési és munkaerő-piaci tréning.
A képzések mellett további szolgáltatásokat nyújtunk a fejlesztések érdekében: Tanácsadások (jogi tanácsadás, családterápiás tanácsadás) Önsegítő kreatív klub, kirándulás, karitatív önkéntes munka, Önkéntességre felkészítő műhelymunka; A program 2012. június 01. – 2014. május 31. között valósul meg.
|